Češi jsou maximalisté řídící se heslem: čím větší, tím lepší. Proto nechají cuketu pěkně přerůst, aby jí bylo hodně. Jenže u cukety naopak platí čím menší, tím lepší. Nejlépe totiž chutnají malé mladé cuketky. Když už vám ale soused, kamarád či příbuzný hrdě přinesl svou starou velkou cuketu, tak pokud nemáte doma prase nebo slepice, budete ji muset spořádat sami. Kdyby ji totiž dárce našel na kompostu nebo v popelnici, vzájemným vztahům by to nejspíš příliš neprospělo.
Recepty na cuketové buchty a bramboráky alias cukeťáky jsou notoricky známé, a proto se s vámi raději podělím o svůj dnešní spontánní recept na cuketové lasagne.
Suroviny: 1,5 kg přerostlé cukety (zbavené slupky a nastrouhané nahrubo), 100 ml rajčatové passaty, 2 stroužky česneku, 150 g anglické slaniny, 2 lžíce olivového oleje, pepř, sůl, lístky bazalky, 1 hrst strouhanky, 50 g másla, bešamel (pro urychlení používám modrou krabičku z Lidlu nebo bílou z Cortelazzi), 12 plátů na lasagne, sýr dle chuti
Postup:
- Předpečeme troubu na 180 stupňů a mezitím si připravíme náplň: v litinovém hrnci osmahneme na olivovém oleji pokrájené stroužky česneku, přidáme nastrouhanou cuketu, osolíme, opepříme.
- Přidáme passatu, lístky bazalky a za občasného promíchání cca 10 minut dusíme.
- Na plech vyložený pečicím papírem připravíme 4 pláty lasagní, na které naklademe polovinu cuketové náplně. Na náplň rozložíme plátky slaniny.
- Postup opakujeme: pláty, náplň, slanina.
- Třetí vrstvu zakryjeme bešamelem, zbývajícími plátky slaniny a nakonec strouhankou.
- Pečeme cca 45 minut.
- Lasagne vyjmeme z trouby, poklademe plátky másla, posypeme sýrem a vrátíme na 2 minuty zpět do trouby.
- Ozdobíme např. olivami a rukolou a podáváme se zeleninovým salátem.
- Dobrou chuť vám přeje Chobotnice!