V době virové, kdy viry pronásledují naše notebooky, tablety a počítače, stejně jako zdraví, je důležité nepodceňovat obranyschopnost. Čerstvé bylinky, jako je česnáček lékařský (Alliaria petiolata), ji pomáhají zvyšovat a chránit tak organismus před nemocemi. Tato nenápadná bylinka, kromě toho, že se pyšní vysokým obsahem vitamínů C a A, je navíc skvěle využitelná v gastronomii.
LISTY SKVĚLE CHUTNAJÍ
Listy česnáčku mají velice příjemnou chuť připomínající mix česneku, oříšků a hořčice. Lze je přidávat do salátů, stejně jako do polévek, pomazánek či dipů. Česnáček můžete dát i do nádivky, smaženek nebo si z něho udělat pesto, které dodá skvělou chuť těstovinovým pokrmům. Komu vadí česnek, ocení česnáček jako solidní náhražku v bramborácích a všude tam, kam česnek patří. (Například na topinky lze použít právě výše zmínění česnáčkové pesto.)
DO VÁZY VEDLE POČÍTAČE
Tato rostlina z čeledi brukvovitých se může dále pochlubit dezinfekčními účinky, které má na močové a dýchací ústrojí, stejně jako na hnisající záněty a kožní rány. Často se hovoří i o protirakovinných účincích. Jako antivirus bohužel česnáček nepůsobí (ale když si ho dáte do vázy vedle svého počítače, určitě nic nezkazíte :-), ale přesto určitě stojí za to, rozhlédnout se, zda někde ve vašem okolí neroste, nemyslíte?
A pokud ne, můžete si ho vypěstovat i ze semen, která jsou volně prodejná ve vybraných zahradnictvích. Pak pamatujte, že tato rostlina je spíše teplomilná a má ráda polostín.